Pozemný hokej na Slovensku
Československý hokejový zväz (CSSH) vznikol v roku 1918 po 10 rokoch činnosti samostatného Českého zväzu. Československo hralo svoj prvý medzištátny zápas s Rakúskom v roku 1923 s výsledkom 1:3. K historickej chvíli došlo v roku 1925 keď sa pozmení hokejisti a ľadoví hokejisti dohodli, že vytvoria dva samostatné zväzy. Pred druhou svetovou vojnou sa hrali popri iných aj medzištátne zápasy s takými súpermi ako sú Afganistan (výsledok2:2) alebo Japonsko (výsledok 0:2). Najväcšiu návštevu na medzištátnom zápase zažila v roku 1949 Praha, ked sa na strahovský štadión 4. septembra 1949 prišlo pozriet na stretnutie s Poľskom rekordných 40 tisíc divákov. Prvý medzištátny zápas na Slovensku sa hral v roku 1953 v Nitre. ČSR porazila Juhosláviu 2:1.

Prvé stretnutie v pozemnom hokeji odohrané na Slovensku malo propagačný charakter.V Liptovskom Mikuláši sa v roku1947 stretli dve vybrané pražské družstvá.V roku 1949 sa na Slovensku v Pieštanoch hral prvý medzinárodný turnaj a v tom istom roku bol založený klub Sokol Žilina a Spartak Kovosmalt Petržalka. Za petržalský klub a majstrom ČSR sa stal v roku 1959 v kategórii družstiev starších dorastencov aj jeden z najlepších svetový ch brankárov všetkých čias v ľadovom hokeji Vlado Dzurilla na snímke v brankárskom výstroji.

Celoštátne majstrovstvá Československej republiky sa hrali od roku 1951. Zo slovenských klubov najväcší úspech dosiahli muži Lokomotívy Bratislava-Rača, ktorý sa v rokoch 1981 a 1986 stali Majstrami Československa.

Najúspešnejším slovenským klubovým oddielom je Lokomotíva Rača – dnes Klub Pozemného Hokeja Rača. Muži a ženy, dorastenci a dorastenky, žiaci a žiačky KPH Rača sú viacnásobnými Majstrami SR..