Cenné skúsenosti slovenskej reprezentácie

Cenné skúsenosti slovenskej reprezentácie

Slovenská mužská reprezentácia sa v dňoch 25. – 30. júna 2018 zúčastnila olympijskej kvalifikácie World Series v hlavnom meste Chorvátska v Záhrebe. Do dejiska kvalifikácie odcestovalo iba 14 hráčov a tak sa musel hlavný tréner Nikola Hanžek vysporiadať s malou účasťou a prispôsobiť taktiku hry podľa okolností. Aj keď oficiálny začiatok turnaja bol naplánovaný na pondelok, naši reprezentanti pricestovali už v piatok večer na plánované, víkendové sústredenie. V sobotu ráno absolvovali prvý tréning a večer prípravný zápas proti chorvátskej reprezentácií. V nedeľu mali hráči na pláne jeden tréning a potom taktickú prípravu na prvý oficiálny zápas.

Prvým súperom Slovákov boli hráči z Welsu. Cieľom celého turnaja bola príprava na budúci rok, kedy sa hráči zúčastnia Majstrovstiev Európy “C” kategórie, kde si chcú vybojovať postup o skupinu vyššie. Welšania začali proti našej reprezentácií s vysokým napadaním z rozohrávky a snažili sa čo najskôr otvoriť skóre zápasu. Hráči Slovenska však proti 24. tímu sveta dobre bránili a prvý polčas prehrali iba 2:0. Aj napriek prehre 6:1 mohli byť na seba naši hráči hrdí, pretože odohrali vyrovnaný zápas proti omnoho silnejšiemu súperovi. Ten sa presadil hlavne zo štandardných situácií.

V utorok slovenských hráčov čakala reprezentácia Švajčiarska. Vyrovnaný zápas sa skončil výsledkom 2:1. Slováci mali šance aj na vyrovnanie, ale švajčiarska brána bola pre nich akoby zakliata. Napriek tomu, aj tu je vidieť systematická práca celého kolektívu a realizačného tímu Slovenska, pretože pred dvoma rokmi sa zápas s rovnakým súperom skončil 8:0 v neprospech Slovákov.   

Streda a štvrtok boli dni voľna, cez ktoré si reprezentanti dopriali trochu relaxu, absolvovali dva tréningy, taktickú prípravu, aby boli pripravení proti domácej reprezentácií Chorvátska a úradujúcim halovým majstrom sveta a Európy, reprezentantom Rakúska.  

Proti Chorvátsku cítili naši reprezentanti šancu na zisk prvých bodov do tabuľky, avšak únava, nepremenené šance, nervozita znamenali, že zo zápasu odchádzali s nelichotivým skóre 6:1 v ich neprospech. Zápas však mal úplne iný priebeh ako vyzerá finálny výsledok. Hra bola veľmi vyrovnaná, len súper dokázal využiť skoro každú príležitosť a naopak našim hráčom i napriek snahe neprialo športové šťastie.

Do zápasu s Rakúskom mal realizačný tím k dispozícií už iba dvoch hráčov na striedanie, čo súper dokonale využil. Únava bola na hráčoch veľmi poznať a 19- ty tím sveta využil svoje skúsenosti a Slovákov porazil až veľmi krutým výsledkom 15:1.  


Celkovo aj napriek tomu, že slovenská reprezentácia nezískala na turnaji ani bod, hodnotil hlavný tréner turnaj pozitívne. “Bola to skvelá príprava na nadchádzajúce majstrovstvá Európy. Reprezentanti nastúpili proti súperom, ktorí sú o kategóriu, niektorí aj o dve vyššie a za normálnych okolností, by sme nedostali príležitosť zmerať si voči nim sily. Chalani odovzdali na ihrisku maximum svojich možností a veríme, že na majstrovstvá Európy bude ospravedlneniek menej a tento tím bude ešte silnejší.” Vyjadril sa na margo turnaja manažér Slovenska Peter Romanec.