Ohliadnutie sa za Pohárom európskych majstrov 2017

Naši muži sa v nedeľu 4. júna v neskorých nočných hodinách vrátili z Pohára Európskych
Majstrov, ktorý sa konal na Gibraltári. Tím odcestoval na turnaj v nie úplne kompletnej
zostave. Dôvodom boli zranenia a školské povinnosti. Preto z celkového počtu 18 hráčov na
turnaj odcestovalo 13 statočných, ktorí sa išli popasovať o čo najlepší výsledok a o čo
najlepšie odprezentovanie slovenského pozemného hokeja. Dovedna odohrali dva zápasy
v skupine a jeden o umiestnenie.

Prvý zápas odohrali proti vicemajstrovi Švajčiarska. Naši hráči dokázali ako jediný tím obrať
súpera o body po remíze 2:2. A treba neskromne dodať, že oproti súperovi si vytvorili
omnoho viacej gólových príležitostí, ale bohužiaľ ich nedokázali využiť.

Druhým súperom bol rovnako vicemajster, ale tentokrát z Portugalska. Ten prehral v skupine
so Švajčiarmi vysoko 6:0 a tak stačila aj remíza aby naši bojovali o medaile. Po prvej štvrtine
boli bližšie k víťazstvu Portugalci ale našim sa do polčasu podarilo skóre otočiť. Na začiatku
tretej štvrtiny prišla pri rozohrávke pred súperovým kruhom nepresná nahrávka a súper sa
z rýchleho brejku nemýlil. Stav však Račanom stále vyhovoval. Zápas bol celkom vyrovnaný,
aj keď opäť si naši borci vytvorili viacej gólových príležitostí. Po nepremenení trestného rohu,
súper rýchlo rozohral do otvorenej obrany našich a po zlom rozhodnutí rozhodcu, kedy bolo
evidentné, že súperov hráč zahral nohou, sa presadili Portugalci po tretí raz. Račania potom
uzatvorili súpera na jeho polovici, ale vytúžený postupový gól to neprinieslo.

Súboj o celkové umiestnenie, v tomto prípade o celkové 5.-6. miesto odohrali hráči KPH Rača
proti majstrovi Chorvátska. Tento zápas bol úplne vyrovnaný. Nikto nemal ani územnú ani
streleckú prevahu. Súper vyhral prvý polčas 1:0 a keď sa našim 13 minút pred koncom
podarilo vyrovnať všetko nasvedčovalo tomu, že prídu na rad nájazdy. Avšak opäť dve veľké
zaváhania a súper razom viedol 3:1. Tento stav sa už nemenil a tak sa naši muži umiestnili na
celkovom 6. mieste.

„Treba však povedať, že voči súperom sme odohrali vyrovnané partie, v ktorých nám chýbalo
viac skúseností a šťastia. Smola bola aj to, že sme na turnaj nemohli odcestovať v plnej
zostave, čo by určite zamiešalo kartami. Našim najväčším nedostatkom bolo to, že sme
nemohli striedať ako iné tímy a z vyčerpania potom plynuli rozhodujúce chyby. A tiež
skúsenosti, pretože na turnaji sme mali jeden z najmladších tímov, ak nie aj najmladší. Ale
jednoznačne môžem povedať, že hanbu sme si neurobili.“ Zhodnotil turnaj Tomáš Romanec.